خط معاینه فنی سبک

  • 0 دیدگاه
  • ارسال شده در ۱۴۰۰/۰۳/۱۵ ۲۰:۵۲:۱۱

خط معاینه فنی سبک به مجموعه تجهیزاتی که برای تست خودرو در مراکز معاینه فنی استفاده میشوند میگویند


خط معاینه فنی سبک به مجموعه تجهیزاتی که برای تست خودرو در مراکز معاینه فنی استفاده میشوند میگویند، در یک دهه اخیر که اخذ برگه معاینه فنی برای خودروها بیشتر از قبل الزامی گردیده است مراکز معاینه فنی نسبت به خرید و به روز رسانی تجهیزات خود و استاندارد سازی مراکز خود اقدامات موثری انجام داده اند در ادامه به معرفی خط معاینه فنی سبک خواهیم پرداخت و به  توضیحات مختصری نسبت به نحوه عملکرد هر دستگاه از متعلقات خط معاینه فنی سبک خواهیم پرداخت.

خط کامل معاینه فنی سبک شامل موارد زیر میگردد :

  1. خط سه گانه
  2. سوخت سنج
  3. تنظیم نور چراغ
  4. جک مخصوص معاینه فنی(خرید به صورت اختیاری)
  5. تست لقی اتصالات جلوبندی ( PLAY DETECTOR)

تست سه گانه شامل تست ترمز ،تست لغزش جانبی و تست تعلیق ( تست کمک فنر ) میباشد، این سه تست از اصلی ترین تست ها در مراکز معاینه فنی میباشند و نتیجه این تست به صورت آنلاین برای سامانه سیمفا ارسال میگردد و پس از مطابقت با اعداد و ارقام تعیین شده و سنجش صحت اعداد اعلام شده توسط مراکز در صورت قبولی این آزمون خودرو وارد مرحله بعدی آزمون میگردد،امروزه با نظارت موثر و مداوم بر مراکز معاینه فنی ضریب خطای تست سه گانه به حداقل رسیده است.

دستگاه سوخت سنج مورد نیاز در مراکز معاینه فنی باید توانایی اندازه گیری گازهای HC،O2،CO2 و CO را داشته باشد مقادیر اندازه گیری شده این گازها نیز به صورت آنلاین برای سامانه سیمفا ارسال میگردد و در صورت صحت اعداد و ارقام ارسالی، خودرو در این آزمون نمره قبولی خواهد گرفت، این تست نیز جزو تست های اصلی در مراکز معاینه فنی میباشد و به جهت مسائل زیست محیطی و آلودگی هوا تاکید زیادی بر روی صحت این آزمون در مراکز معاینه فنی میگردد.

دستگاه تنظیم نور چراغ دستگاهی برای سنجش شدت و زاویه تابش نور چراغهای جلو خودرو میباشد، تست نور چراغ فعلا در مراکز معاینه فنی به صورت آنلاین برگزار نمیگردد اما با توجه به ضرورت های ایمنی به احتمال بسیار در آینده ای نزدیک این تست نیز به تست های آنلاین اضافه گردد و اطلاعات دریافتی از خودرو ها برای سامانه سیمفا ارسال گردد.

جک مخصوص معاینه فنی تا چند وقت پیش جزو تجهیزات الزامی مراکز معاینه فنی بوده است، اما اینک استفاده از این تجهیز به صورت اختیاری میباشد و مراکز به جای استفاده از جک از تست لقی استفاده میکنند، کاربرد جک در مراکز معاینه فنی برای تست قطعات مربوط به جلوبندی خودرو میباشد که جک با بلند کردن خودرو امکان بررسی دقیق تر را کارشناسان مراکز میدهد، باتوجه به تغییر قوانین در سالهای گذشته و وضع قوانین جدید امکان اینکه جک مخصوص معاینه فنی دوباره به لیست تجهیزات الزامی خط معاینه فنی اضافه گردد وجود دارد.

تست لقی یا تست اتصالات را میتوان هم بر روی جک مخصوص تست کرد هم به صورت دستگاهی جداگانه بر روی چال سرویس،با استفاده از این دستگاه میتوان صحت عملکرد و درستی قطعات جلوبندی خودرو نظیر سیبک ها، طبق، کمک فنر و ... بررسی کرد، تست لقی دارای دو گونه تست لقی هیدرولیک و  تست لقی پنوماتیک(بادی) میباشد که با توجه به قوانین وضع شده مراکز معاینه فنی ملزم به استفاده از تست لقی هیدرولیک میباشند و  این آزمون در مراکز معاینه فنی آنلاین نمیباشد ولی جزو تجهیزات ضروری میباشد.

در پایان لازم به ذکر است خرید خط معاینه فنی فقط باید از شرکتهای پشتیان مورد تایید اتحادیه صورت پذیرد و مراکز باید این موضوع را حتما مورد توجه قرار دهند و در عقد قرارداد با شرکتها از تاییدیه آن شرکتها مطمئن باشند.

دیدگاه ها

ارسال نظر09381004720